Alkohol

Jak poznat otravu metylalkoholem?

Zdravě.cz
13.09.2012

K aktuální situaci otrav metylalkoholem v České republice přinášíme vyjádření odborníka MUDr. Petra Popova, který předsedá Společnosti pro návykové nemocii. Podívejte se, jak se vyhnout riziku požití smrtelně nebezpečného metanolu, případně jak rozpoznat jeho účinky a jaká existuje první pomoc.

Co je metylalkohol

Metylalkohol neboli metanol je zdraví škodlivá toxická látka, která se vyrábí průmyslově a využívá se například jako rozpouštědlo, palivo, přísada do nemrznoucích směsí, aj.

Bývá nejčastěji požit záměnou za alkohol (etylalkohol, etanol). Asi z 80 % se pomalu metabolizuje na formaldehyd a dále na kyselinu mravenčí. Při otravě dochází k těžké metabolické acidóze způsobené kyselinou mravenčí, která poškozuje také buňky oční sítnice.

Prevence otravy metanolem

  1. Nepít alkohol vůbec
  2. Nepít alkohol neznámého původu, bez možnosti ověření původu výroby (oficiální prodejci, kolky apod.)
  3. Nepít destiláty. U piva a vína je riziko otravy metylalkoholem minimální. Zde však hrozí riziko primární otravy etylalkoholem, je-li konzumované množství piva a vína velké. Riziko představuje kombinace s destiláty a snížená ostražitost pod vlivem vypitého etylalkoholu. Podnapilý a opilý člověk snadněji vypije destilát neznámého a rizikového původu.

Příznaky otravy metylalkoholem

Prvními – nespecifickými - příznaky otravy bývají opilost, zánět a bolesti žaludku. Varovné signály jako poruchy zraku, slepota, křeče se mohou objevit až po 30 hodinách. Po křečích může následovat bezvědomí a smrt.

Slepota může nastat již po požití 15 ml metylalkoholu, smrt po 30 až 240 ml.

První pomoc po požití metanolu

Získá-li člověk podezření, že vypil nebezpečný metanol, doporučuje se jako první pomoc vypít jedno až dvě deci kvalitního silného alkoholu (min. 40 %).

Etylalkohol jako protijed se ostatně používá i v nemocnici. Jako první pomoc se podává ústy 50 – 60 ml etylalkoholu, tj. asi 150 ml 40 % destilátu. Hladinu alkoholu je třeba udržovat na 1,0 až 1,5 promile. Proto se dále podává zpravidla kontinuálně 5 % etylalkoholu v nitrožilní infuzi s pětiprocentní glukózou.

Nyní má městská nemocnice v Ostravě k dispozici velmi účinný, šetrný a také drahý lék fomepizol. Do České republiky ho dovezl norský lékař Erik Hovda. Fomepizol funguje na podobné bázi jako ethanol, je však mnohem šetrnější. Nyní by měl pomoci lidem, kteří intoxikaci metanolem přežili, ale mají vážné zdravotní problémy.

Autor: Zdravě.cz

Nachlazení nám již plány nezkazí
Bělení zubů

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Porod – nástřih hráze a jak mu předejít
Porod

Porod – nástřih hráze a jak mu předejít

12.09.2012

Epiziotomie, neboli nástřih hráze při porodu, je na většině porodnických pracovišť rutinní záležitostí. K zákroku by však nemělo docházet automaticky, jak se občas děje, ale pouze ...

Plicní embolie
Plicní embolie

Plicní embolie

11.09.2012

Je to časté kardiovaskulární onemocnění. Může způsobit život ohrožující stav akutního selhání pravé srdeční komory. Zhruba 11 % akutních plicních embolií končí náhlou smrtí.