TÉMA Alkohol

Alkoholismus u žen

Jak se dnešní společnost dívá na ženy, které tíhnou k alkoholu? Jako na někoho, kdo se nechá ovládat touto opovrženíhodnou slabostí, a ničí tak životy kolem sebe i svůj, nebo jako na zoufalé bytosti ničené osudem, které potřebují náš zájem a podporu? Jak rozeznat počínající závislost, pochopit důvody, porozumět a včas pomoci?

Možné důvody vzniku závislosti

Mezi ženy více ohrožené možností závislosti na alkoholu patří rozvedené, emocionálně nevyrovnané ženy ve středním věku, v neutěšené finanční situaci nebo jinak problematických sociálních podmínkách. Přesto však nemůžeme ženy alkoholičky takto "zaškatulkovat".

Stres v zaměstnání, problémy v rodinných vztazích nebo už zmíněné finanční potíže se mohou stejným způsobem dotýkat mladých, zdánlivě soběstačných a jindy úspěšných dívek a žen, kterým najednou nečekaná nepříjemná událost zalomcuje životní stabilitou.

 

Příznaky, skrývání a popírání alkoholismu

Jako každá jiná závislost, ani alkoholismus nevzniká ze dne na den, ale prohlubuje se dlouhodobým požíváním a pěstujícím se zvykem. Může se začít třeba jednou dvěma sklenkami pro odbourání pravidelného stresu z práce nebo při častých hádkách doma. Závislost tak vzniká pomalu a bez varování a dotyčná osoba si ji mnohdy nepřipustí až do velmi pokročilé fáze, přestože okolí ji už dávno zaznamenalo.

Mezi první viditelné příznaky patří změna vzhledu. Jindy upravená a pěstěná žena přestává dbát o svůj zevnějšek, oblečení, a později i osobní hygienu, reaguje podrážděně až hystericky, zanedbává své povinnosti a běžné denní úkoly doma i v zaměstnání. Dáme-li najevo nesouhlas s jejím chováním nebo náznak podezření, obvykle propadá sebelítosti a ze všeho obviňuje kohokoliv ve svém okolí, z čehokoliv, co mohlo jen trochu zavinit její problém.

 

Alkoholismus a těhotenství

Obvyklá reakce ženy při zjištění těhotenství je okamžitá abstinence a mnohdy i horečnaté přemýšlení o tom, jestli v nedávné době někde nepřebrala a nemohla tak uškodit plodu. Podle nedávných výzkumů může totiž už i jednorázové pití způsobit plodu jisté potíže.

Otěhotní-li žena alkoholička, měla by v sobě sama, nebo s podporou okolí, najít dost zodpovědnosti k tomu, aby okamžitě vyhledala odbornou pomoc. Je nutné si uvědomit, že bychom neměli přenést svou závislost na jedince, který má právo přijít na svět zdravý a v nejlepších podmínkách. Alkohol má na dosud nenarozené dítě vliv přímo zásadní - jedná se o nebezpečí špatného vývoje, nejrůznějších retardací (fetální alkoholový syndrom), v pozdějším životě pak poruchy chování, emocionální a psychické poruchy, problémy se zdravým začleněním do společnosti.

 

Cesta k odhodlání a léčbě

Je mnohdy těžké pro alkoholičku i její okolí přijmout fakt, že i při veškeré ztrátě posledních zbytků vůle a důstojnosti je tu stále možnost léčby. Podpora rodiny a přátel je v tomto případě velmi důležitá, přestože ji alkoholik často razantně odmítá, a celou situaci tak zhoršuje. Jsou-li kolem věci a lidé, které závislá žena ještě neztratila, největším motivem pro ni bude ultimátum, ať třeba kruté, ale většinou účinné. Je nutné zdůraznit prostý fakt, že rodina nehodlá žít v neustálém strachu o ni a v citovém vydírání, kterým se často snaží bránit, že alkoholismus ničí nejen ji, ale i její nejbližší.

 

Setkali jste se ve svém okolí se ženou alkoholičkou? Podařilo se jí vyléčit se?

Alkoholismus u žen patří do témat
 • Jsem alkoholicka Alena 30.06.2017 09:04:55

  Nevim co mam delat ted piju 28 dnu a zacla jsem francovkama vypiji 3 za den.dnes jsem 1 den strizliva.

 • Adéla 15.12.2011 14:56:13

  Mám mámu alkoholičku, je mi 18 a myslím že závislá je už kolem 6-8 let, pamatuju si kdyz jsem byla malá že schovávala flašky s vínem po skříních a podobně.Vyvrcholilo to tim, že jsme byly na dovolené v Řecku, máma si nevzala alkohol a já už věděla od rána po příjezdu, poté co se jí klepaly ruce apod., že něco neni v pořádku. Časem se to ale stupňovalo, večer jsme šli spát a máma pořád chodila přes celou místnost sem a tam jako blázen, pořád koukala z okna že tam vidí ňáký zloděje, zámek a plno policejních aut. Strašně se rozčilovala když jsme s bratrem řekli, že my tam nic nevidíme. Po chvíli mě vzala peřinu, a vyhodila jí z okna, že mi v tom lezl had. Nevěděla jsem co dělat, bylo mi to líto a vidět takhle svojí mámu strašně bolelo. Byla s náma na dovolené i teta, máma na ní tenkrát vlítla do místnosti vedle, a začala na ní křičet že je to kráva že určitě ten zámek vykradla ona a podobné. Poté se zamkla v koupelně, křičela na nás ať jdeme všichni do pr.ele atd. Vylezla a strašně se klepala, moc jsem se bála co se stane, odešla v kalhotkách a jen v tílku pryč. Bála jsem se protože v týhle situaci byla schopná všeho. Po chvíli se vrátila uplně v klidu, nerozumněla jsem tomu. Po chvíli odešla do koupelny, teta se jí podívala do kabelky a byla tam načatá lahev vína.. Bylo to pro mě strašně špatný na psychiku, uzavírala jsem se do sebe, a měla potíž komunikovat s cizími lidmi. Po čase jí na to přišel i táta a propuslili jí z práce, kam chodila věčně opilá, tudíž zůstávala přes čas i několik hodin, vedoucí jí držela jen kvůli nám s bráchou, protože jsme byly ještě malý. Po pár letech to dál nešlo a propustila jí. Od té doby zkusila mnoho jiných zaměstnání a v každém nevydržela dýl jak měsíc. V naší rodině bylo kvůli tomu dusno několik let, táta zkusil už různé metody, křičet na ní, brát to v klidu snažil se jí pomoct, přimět aby šla na líčení, nic nezabralo. Máma si nikdy nepřiznala že je to alkoholička. Jsou to asi 3 roky kdy je máma bez práce. Něco málo má ušetřeno, za to si chodí do místních prodejen kupovat lahev vína a nic jiného jí nezajíma. S bráchou nás má ráda vidím to, ale léčit se nechce, a asi neví jak z toho ven. Strašně jsem tim jako malá trpěla, podobných excesů jako ta dovolená bylo doma více, živě si i vybavuju tátovu oslavu 5Otin, kam máma přišla, opila se tam, vyšla ven a spadla, měla celý rozbitý nos, ráno jsme jí našli pozvracenou ležet před záchodem, Takový extrémy už nejsou, ale na alkoholu je závislá a musí ho mít i když už to nepřehání že by se opíjela a není to jako bývalo. Hodně to ve mě zanechalo, už na základce mi řikali spolužáci jak viděli mámu opilou, kamarádi jak jí viděli s flaškou v ruce v parku, strašně jsem se styděla, hrozně jsem tim jako malá trpěla a zanechalo to ve mě hodně. Dnes si z toho tolik nedělam, mam ale problémy s komunikací s lidmi, nejsem vůbec sebejistá a mám problém někomu důvěřovat a svěřit se. Vzpomínky už zůstanou bohužel napořád, a bojim se toho, co jednou přijde, a jak tohle dopadne.

  • Re: Pája 28.12.2014 21:21:28

   Mám taky mámu alkoholičku...Věř mi,že vím, jak se cítíš.

   • Re: Re: Jirka 27.10.2015 13:50:16

    Ahoj,

    jsem také dospělé dítě alkoholiků. Trpěl jsem dloho symptomy z vyrůstání v rodině s alkoholiky, oba dva rodiče byli alkoholici, mám i závislá na lécích, oba dva zemřeli dost mladí, postiženi touto chorobou.

    Jsem rád, že jsem nalezl 12ti krokový program Dospělé Děti Alkoholiků a z Dysfunkčních Rodin. v České Republice a na Slovensku tento program je a funguje i skype skupina. Na těchto meetinzích si DDA členové sdílí sílu a naději, jak společně mohou vyřešit svůj společný problém a to je uzdravit se z následků ve vyrůstání v alkoholikcé rodině.

    Info:
    http://www.dda.euweb.cz
    http://www.cs-dda.eu

    klidně mi napište, kdybyste chtěli více info: aajirkah@gmail.com

    S láskou

    Jirka

 • Pomoc závislým ženám Petra 02.01.2013 14:42:29

  Prošly jsme léčbou U Apolináře a chceme pomoct našimi zkušenostmi ženám, které mají problém s alkoholem, prášky, drogami, automaty a konečně i s jídlem (což bývá často počátek všeho) a neví, jak ho řešit. www.zavislostzeny.cz
  Těšíme se na vás.

 • opilost kulimirka 29.12.2010 21:07:46

  mám v rodině alkoholičku a ikdyž je vzdálená ,je mi hamba za ni ,ikdyž jí vidím 1x za rok a je daleko

  • Re: opilost Liba 21.04.2012 07:34:09

   Určitě s ní promluvte, když bude střízlivá, že víte, že má problém, že Vám na ní záleží, nechcete, aby se zničila, doporučte jí anonymní alkoholiky.Jděte tam s ní.........

 • Nový typ léčby závislosti na alkoholu Dům abstinence 30.04.2011 10:08:35

  Vznikla soukromá léčebna závislosti na alkoholu. Tento nový typ terapie je nadějí a pomocí pro muže a ženy, kteří mají problém se závislostí na alkoholu a rozhodli se ho řešit. Typ terapie Dům na cestě k abstinenci je postaven na základech sebezkušenosti a prožitku závislosti na alkoholu. Důležitým pilířem terapie jsou terapeuti s vlastní zkušeností závislosti na alkoholu. Díky jejich letité abstinenci a zkušeností v kombinaci s odborným vzděláním, mohly být vytvořeny základní účinné principy nového modelu terapie. www.dumproabstinenci.cz

 • Omyl. Liba 24.04.2011 09:56:58

  Ženy pijí daleko víc, než je známo, protože popíjí tajně doma, rodina to skrývá, nesluší se říct, že je mamka ožralá, ale:-bolí jí hlava, je unavená....tahle tolerance zabíjí většinu alkoholiček, nesluší se přeci, aby máma šla na léčení.

 • byzonak 21.02.2011 20:35:22

  dobrý den,potřeboval bych poradit naše známá podlehla alkholu a nevíme zda je správné když děláme že nic nevime,nevíme jak se správně zachovat.

 • Alkoholismus novina 19.12.2010 15:36:27

  Alkoholismus u chlapa je hnus, u ženy se to bere ještě hůř, neboť se to ve společnosti nestává tak často a ani se nepředpokládá. V dnešní době, si myslím, že už to bude tak nastejno ...Dá se opít a pak řádit po pár pivech a levnou vodkou, zrovna tak ti, co na to mají - a těch je také dost, ti pijí whisky ve velkém..nesnáším to!

 • alkohol janki 09.08.2010 17:11:13

  jo v našem státě je to tak:když chlastá chlap a ničí vše kolem sebe je to v pořádku když se opíjí žena tak ji společnost odsuzuje

  • Re: alkohol Světlana 10.08.2010 13:39:13

   Souhlas, Měl by na to být stejný pohled, spíš bych to rozlišovala podle následků a ty mohou být horší právě u chlapa (agrese atd.).


Alkohol patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Alkohol

 • Lucie Meláková 17.10.2016 23:10 Nízký tlak a alkohol

  Alkohol rozhodně ne. Radšisi přečtěte tento článek:http://www.originalatok.cz/nizky-krevni-tlak/ a…

 • Jituna 17.01.2011 18:01 Postinor

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda alkohol ovlivňuje-snižuje účinek postinoru? Děkuji.

 • 07.08.2011 21:08 Nízký tlak a alkohol

  Dobrý den, mám osmdesáttři letou sousedku a ta tvrdí, že na nízký tlak pomáhá alkohol. Já si myslí…

 • stefina 04.05.2011 17:05 Postinor

  Tohle by mě taky zajimalo...V letákuneni napsany nic o alkoholu...

 • Nik 12.08.2012 18:08 Postinor

  Také jsem hledala a nenašla.. Docela by mě to hodně zajímalo..

 • 12.11.2013 09:11 Postinor

  Tak ono se vseobecne vi, že zapít cokoliv desiti dvanáctkama může jen b**

 • Miras 13.06.2015 12:06 Nízký tlak a alkohol

  Jak se to vezme. Pokud má například žena své dny a nízký tlak, pomůže jí panák tvrdšího alkoholu.…

 • TONDA 17.06.2012 21:06 Cukrovka

  AHOJ diabetikum chybí chrom a vanad.Vanad se chova jako inzulín a pomáha při metabolismu cukru v…

 • Jagi 17.09.2012 20:09 Nízký tlak a alkohol

  Každý (patrně krom tebe) ví, že alkohol na nízký tlak opravdu pomáhá. (neznamená to, pochopitelně,…

 • zita 21.11.2012 22:11 Poruchy štítné žlázy

  Dobrý den,jsem po operaci celé š.ž.mněla jsem uzel, histolka benigní Užívám Letrox100 .Minulý…

 • Na odkyselení organismu je výborný produkt OK Beta plus – velmi napomáhá tělu nalézt ztracenou…

 • Judita 25.02.2014 07:02 Akutní zánět močového měchýře

  Pokud už je zánět rozjetý, je s největší pravděpodobností nutné nasadit antibiotika. Výborné jsou…

 • Rozi 08.12.2014 21:12 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Dobrý den, jsem v procesu hubnutí a můj výživový poradce mi řekl, abych naprosto omezila alkohol…

 • Jiřina 19.09.2016 16:09 Pleťová maska

  já bych doporučila čisticí kosmetiku a krémy ještě dopplnit přírodními oleji a tak jednou týdně…

 • Adéla 12.10.2016 10:10 Posílení imunity

  Ahojte, já osobně jsem proti lékům či doplňkům stravy, jelikož tomu nevěřím. Jsem spíše za bio pr…

 • 12.12.2016 16:12 Ekodrogerie a vse kolem

  Vyzkoušejte GUAa LIKVIDÁTOR PACHŮ PRO SPORT -určený k odstranění zdroje zápachu v obuvi, lyžácích,…

 • Pro citlivou pokožku doporučuji Přírodní alunit a šalvěj. Dezodorizuje pokožku, přičemž nenarušuje…

 • Mandluka 11.04.2017 12:04 cholesterol

  Kdo to má v rodině, musí si to hlídat. Mně na zvýšený cholesterol přišli už někdy v pětadvaceti, a…

 • Lola 10.06.2017 16:06 Nízký tlak a alkohol

  Já měla taky problém s níznkým tlakem a mě právě alkohol, konkrétné to víno, pomohl..samozřemně v…

 • Petra 13.01.2018 20:01 Kosmetika na akné

  A co konkrétně máte vyzkoušené ? Některé produkty vysušují, protože obsahují alkohol, což není…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku